ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ 10ου SUMMER MESSINITENNIS OPEN 2018

Με τη συμμετοχή 65 αθλητών – αθλητριών σε κατηγορίες επιπέδων Μονού Ανδρών & Γυναικών και 36 αθλητών σε κατηγορίες Διπλού Ανδρών-Μικτά και μετά από έντονη αγωνιστική δράση 16 ημερών ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Αυγούστου 2018 με τη διεξαγωγή των τελικών σε όλες τις κατηγορίες το 10ο θερινό τουρνουά αντισφαίρισης στο Αθλητικό κέντρο Αγ Νικολάου που διοργάνωσε από τις 28 Ιουλίου 2018 για ακόμη άλλη μια φορά με επιτυχία ο Όμιλος Αντισφαίρισης Μεσσήνης.

Οι νικητές σε κάθε κατηγορία:

Κατηγορία Master Ανδρών : Νικητής ο Γιώργος Σταυριανέας με 7-6/6-1 επί του Πάνου Σταυριανέα. Στα ημιτελικά ο Πάνος Σταυριανέας νίκησε τον Παναγιώτη Καρελά 6-3/6-4 στον 1ο ημιτελικό, ενώ στον άλλο ημιτελικό μεταξύ Παναγιώτη Καλογερόπουλου και Γιώργου Σταυριανέα έληξε με νικητή το 2ο μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι 5-7/7-5/10-6 στο super tiebreak.

Στις γυναίκες στην 1η κατηγορία την 1η θέση στο τελικό της Παρασκευής κατέκτησε η καλαματιανή πρωταθλήτρια της αγωνιστικής ομάδας Αγγελική Κουλουμπού που κέρδισε την συναθλήτρια της στον ΟΑΚ, Γκέρη Ασένοβα 6-3/7-6. Οι φιναλίστ είχαν αποκλείσει στον ημιτελικό τη Βάνα Χασομέρη (6-1/6-2) από τη Μεγαλόπολη και τη Χριστίνα Εξηνταβελώνη (6-2/6-2) αντίστοιχα.

Στην 1η κατηγορία Ανδρών, νικητής ο Κάρβελης Αλέξανδρος επί του Αλέξανδρου Διονυσόπουλου με 7-5 6-1. Στα ημιτελικά ο Κάρβελης Αλέξανδρος νίκησε το Δήμο Δημόπουλο(6-1/6-0) και ο Αλέξανδρος Διονυσόπουλος κέρδισε τον Αθηναίο Λύτρα Κωνσταντίνο με 6-4/6-1.

Στην 2η κατηγορία Ανδρών, νικητής ο Πέτρος Αργάνης κερδίζοντας τον πρόεδρο του ΟΑ Καλαμάτας Διονύση Λαμπρόπουλο με 6-2/2-6/6-4 Ο Πρόεδρος του ΟΑ Καλαμάτας Διονύσης Λαμπρόπουλος απέκλεισε στον ημιτελικό το Ζέρβα Θοδωρή 6-1/6-1 και ο Πέτρος Αργάνης τον Περικλή Καλοφωλιά με 6-4/6-0.

Στην 3η κατηγορία Ανδρών, νικητής ο Νίκος Μητρόπουλος κερδίζοντας το Βασίλη Κληρόπουλο. Ο Βασίλης Κληρόπουλος από την Καλαμάτα απέκλεισε στο tiebreak το Βασίλη Γιαννέτσο απο τη Μεσσήνη 0-6/6-1/12-10 και ο Νίκος Μητρόπουλος νίκησε στον ημιτελικό το Γιάννη Διαμαντάκο 6-3/6-3 επίσης απο τη Μεσσήνη.

Στην 2η κατηγορία Γυναικών, νικήτρια η Δούκα Έλενα επικρατώντας στον τελικό της Τσάκωνας Ελένης με 6-2/ 6-0. Στον τελικό, προκρίθηκε η Τσάκωνα Ελένη νικώντας στον ημιτελικό την Τόνια Σαρρή 6-4/6-3 και η Καλαματιανή οδοντίατρος Δούκα Έλενα απέκλεισε την Πλεμμένου Ιωάννα από τη Μεσσήνη.

Στα διπλά Ανδρών, νικητές το ζευγάρι Σταυριανέας Πάνος/Μιχαλόπουλος Θάνος με 4-6/6-3/10-6 επί τους Πουλακίδα Νίκο/Καρελά Παναγιώτη. Στον τελικό προκρίθηκαν τα ζευγάρια Πουλακίδας Νίκος/Καρελάς Παναγιώτης (6-2/6-4 τους Λεβεντόπουλο Νίκο/Νίκα Ανδρέα) & Σταυριανέας Πάνος/Μιχαλόπουλος Θάνος (6-2,1-6,10-5 τους Σταυριανέας Γιώργος/Δελής Κώστας).

Τέλος στη κατηγορία διπλά μικτά, νικητές το ζευγάρι Λεβεντόπουλου Νίκου/Δούκας Έλενας που κέρδισε στον τελικό τους Μιχαλόπουλο/Εξηνταβελώνη με 6-2/6-2. Στο μεγάλο τελικό προκρίθηκε το ζευγάρι Μιχαλόπουλος Γιώργος/Εξηνταβελώνη Χριστίνα που κέρδισε στον ημιτελικό τους Διονυσόπουλο Αλ/Παπαδοπούλου Ευη (6-7/6-1/10-3) και το ζευγάρι Λεβεντόπουλου Νίκου/Δούκας Έλενας που κέρδισε τους Δημόπουλου Δημοσθένη/Φλούδα 6-3/6-1.

Στο συνημμένο αρχείο όλα τα ταμπλό των αγώνων...